Anketler Fotoğraflar [Yeni!] Para Kazanın Reklam ücretleri Görüş Bildirin WebMaster Araçları SMS / Fıkra Arşivi
Yazılar (Blog) Programlar Projeler Servisler
AnaSayfa En Ben Kimim Bölümler Çalışmalarım iletişim

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti []

2010 Kültür Başkentinin İstanbul seçilmesi gerçekten gurur verici bir olay. Fakat 16 Ocak 2010 Cumartesi günü yapılan gösterilere pek bir anlam veremedim. Yapılanlar acaba doğrumu? Aslında bu soruyu şöye sormak daha doğru olurdu; Sizce kültürümüzü tarkan ve gösterişli havayi fişek gösterilirmi temsil ediyor.
İşe kültürün tanımı ile başlıyayım, TDK'dan alınan tanım şu şekilde;
"Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü"
O gunku hava şartları ve konumu nedeniyle Taksimdeki tarkan konserine gidiyim dedim, tarkandan önce bi hayli uzun süren havayi fişek gösterisi ve ardındanda kuzu kuzu tarkan sahne aldı. Bunun yerine anadolumuzu tanıtan yada istanbulu fethini, yada Türkiyemizi tanıtan bir şeyler hazırlanması sanki daha doğru olurdu. Tamam hadi bunları geçtik organizasyonu hazırlıyan kişi/kurum/kişiler bu işi neden bu rezalet haline getirdiler, Artık teknoloji ilerledi, birkaç hafta öncesinden havadurumu raporları alınabiliyor, biraz dikkat edilmezmi yağmur varmı hava nasıl, ulaşım durumları nasıl. O kadar insan katılacak bu gösteriye, bu insanlar nasıl gelir nasıl gider. Bunun en rahatlatıcı cözümü metro, fakat o gün nedense metroda çalışma var ve 22 de metro kapanıyor. Ben erkan ayrılmama rağmen metro ile dönüş yapamadım. Sonra trafik felç vs vs. Yani bu tür resmi kurumlar arası yazışmalar bu kadar zor olmasa gerek, metroda yapılacak çalışma ertelenbilir belki daha geç saatlere alınabilirdi diye düşünüyorum. Gösterilerden sonra bir turistle ufak bir konuşmam oldu, Bir sorayım dedim, nasıl gösterileri beğendinmi diye, adamın verdiği cevap "Türkiye çok zengin bir ülke" oldu. Bu tip yorumların yapması gayet doğal diye düşünüyorum:)
Dönüşte metro kapalı olduğu için otobüsle dönmek zorunda kaldım, bir teyze vardı otobüste, elinde şişler önüne gelene verip veriştiriyor, otobüse binmesinin sorun olmasına sinirlenmiş vede tabiki metroya binemediğine, elindeki poşetten örgü şişleri çıkıyor ve bir yandanda telefonla konuşuyor, "taksimdeyim kızım, hee, hee", "tarkan vardı burada onu izledim" demezmi, tüm otobüs kopdu tabi. Bu şişlerlemi teyze. Sonrada kızını tembihledi "sen kestaneleri ıslağa koy ben geliyorum" telefonu kapattıkdan sonra tabi kendiside gülmeye başladı ancak açıklama yapmayıda unutmadı. "Benim ufak torun var o kestaneyi çok seviyor, yoksa ben bu dişlerle ben nasıl yiyeyim...".  o yaşında kadını tebrik etmekmi lazım yoksa ağlanacak halimize güldüğümüz için üzülmemizmi lazım bilinmez ama istanbul da ne zaman büyük bir organizasyon olsa (biletli yada ücretsiz pek farketmiyor) katılımcıların pek memnun kalmadığı bir gerçek. Bununla ilgili profesyonel hizmet veren danışmanlık şirketlerinin gerektiğini düşünüyorum.

Yazan Çizen: AhmBay (www.ahmbay.com)

"İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti"
Yürü be...
Pardon;Hangi kültürün?..

Yazan: Admin | Güncelleme: 17.01.2010

Değerlendir

Bu Metaryel için Yapılmış Yorumlar


Bu meatiyel için Henüz Yorum Yapılmamış! İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorumunuzu Ekleyin

isim Zorunlu Alan! 
Mail Zorunlu Alan! 
Yorumunuz Zorunlu Alan! 
Max Karekter.
Resim Onayı Zorunlu Alan! 
Kategoriler
. : : Anket : : .
nezaman öleceğinizi bilmek istermiydiniz?
 
Porjeler: Ziyaretçi Defteri
Sayaç
sms

Sayfa Üretimi:0.003 Sn : : AhmBay Extreme Design © 1999-2017
Bu sitedeki materyallerin izin alınmadan Kısmen veya Tamamen Kopyalanmasi ve Kullanilması,
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.